Sok mindentől függ, mire kell odafigyelni egy vizsgálat előtt! Ha először mész ilyen vizsgálatra is teljesen más a helyzet meg, ha már gyakorlott szemüveg viselő vagy!
Vegyük át azokat a dolgokat, amikor ez az első alkalom.
Lehet, hogy hirtelen elment a látásod és gyors segítségre van szükséged. De ha tényleg hirtelen látásromlásod következett be, akkor a legjobb egyenesen a szemészetre menni, lehet valami komolyabb dolog áll a látásromlás mögött! Tehát tisztázni kell magunkban, hogy ez egy fokozatosan romló állapot vagy hirtelen órákon belül bekövetkezett állapot.
Legjobban időpont egy látásvizsgálatra, amikor az ember kipihent állapotban van. Munka után már lehetünk fáradtak, dekoncentráltak és tompultak.
3. Szedje össze emlékeit, gyerekkorban volt-e valami szemmel kapcsolatos vizsgálat. Takarták-e gyermekkorban a szemét? Volt-e már valamilyen műtét vagy sérülés a szemén? Kérdezz meg a szüleit ezekről a dolgokról, ha nem emlékszik rá.
Jegyezzük meg az éppen használt gyógyszer nevét, ha van ilyen. Pl.: fogamzásgátló ill. antidepresszánst is említsük meg a vizsgálónak, mert ez informatív jellegű lehet egyes problémáknál.
Gondolja át, hogy mi is a konkrét panasz, ami miatt felkereste a vizsgálót. Milyen távolságokra vannak problémák, mely távolságokra nincsenek? Pl.: már nem látja az apróbetűket a TV-n, gondolja át a vezetés közben, közlekedésnél van-e panasz? Vagy csak a TV a problémás?
VAGY nem látja az egyetemen a táblát hosszas közelre nézés után, de normál esetben jól lát távolra!?
Próbáljon emlékezni, mióta vannak pontosan ezek a panaszok.
Kérdések amiket valószínű fel fognak tenni Önnek:
Szemkörüli fájdalom van-e? Mikor?
Szemfáradság szokott-e lenni?
Van-e kettős látás?Akár alkalmi?
Közeli tevékenységnél gyorsan elfárad?
Nehéz-e a fókuszálás illetve a különböző irányok közötti váltás?
Nehéz a távolságok illetve a gyorsaságok megítélése?
Fáj-e a feje? Ha migrénes jellegű vagy frontra érzékeny feltétlen mondja el a vizsgálójának nagyon informatív jellegű panasz!
Ne felejtse el elmondani, ha használ valamilyen okos eszközt vagy számítógépet. Naponta mennyi időt tölt el a digitális eszközök előtt.
Készüljön fel arra, hogy először kell a látásvizsgálati eredmény. Ez után következhet a szemüveglencse választás és csak utána a szemüvegkeret kiválasztása. Először nem ajánlatos a szemüvegkeret nézegetése, mert lehet beleszeretünk egy szemüvegkeretbe, amibe később kiderül, hogy a kívánt szemüveglencse nem csiszolható be.
Gyűjtse össze magában, hogy milyen tevékenységekhez szeretné majd használni a szemüveget. ( Pl.: ha szeretné munkájához is használni, akkor fontos a vizsgálat alatt, azt is megnézni, hogy mi az Ön munkatávolsága. ) Milyen messze van a számítógép Öntöl, ha monitoros szemüveget szeretne?! Pontosan hány centiméter a munkatávolsága? (érdemes lemérni vizsgálat előtt)